Zaloguj się i zobacz zamówienia, listy zakupowe oraz wiele więcej!
Zaloguj sięNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj sięOprawa dokumentów nie tylko podnosi estetykę biurowych wydruków, ale także ułatwia ich przechowywanie, ochronę i prezentację. W tym kompletnym przewodniku dla przedsiębiorców dowiesz się, jak profesjonalnie oprawić dokumenty w Twoim biurze, korzystając z różnych technik. Podpowiemy Ci jakie akcesoria do oprawy wybrać, by oprawianie dokumentów było łatwe i przyjemne, a co najważniejsze, skuteczne.
Na rynku dostępnych jest naprawdę sporo różnych technik oprawiania dokumentów. Warto się z nimi zapoznać, by móc wybrać rodzaj łączenia arkuszy dopasowany do Twoich potrzeb. Oto kilka najpopularniejszych z nich.
1. Bindowanie - technika, która polega na łączeniu kartek z grzbietem do bindowania i okładkami do bindowania za pomocą bindownicy lub termobindownicy. Jest to doskonała opcja dla druków o większej objętości, takich jak raporty czy projekty. Sam proces bindowania nie jest skomplikowany i nie wymaga umiejętności. Bindowanie dzieli się na:
· Bindowanie grzebieniowe- technika polegająca na dziurkowaniu arkuszy wzdłuż krawędzi, a następnie włożeniu w te otwory plastikowego grzebienia/grzbietu. Zaletą tej techniki jest jej przystępna cena, ponieważ wymaga jedynie minimalnej ilości materiałów. Zapewnia również elastyczność pod względem rozmiaru dokumentu, umożliwiając połączenie nawet kilkuset arkuszy.
· Bindowanie drutowe- metoda ta łączy kartki za pomocą grzebieni drutowych. Jest to rodzaj stałej oprawy dokumentów, a więc nie ma możliwości jej otwarcia i ponownego zamknięcia. Ten sposób łączenia to najczęściej wykorzystywana metoda w kalendarzach i notesach. Cieszy się również ogromną popularnością w biurach, gdzie jest stosowana do scalania folderów reklamowych, katalogów oraz wszelkich innych dokumentów, które muszą prezentować się profesjonalnie. Oprawa drutowa jest bardzo estetyczna a po jej otwarciu dokumentacja pozostaje płaska, co zapewnia większą wygodę wertowania stron niż w przypadku kartek wpinanych do segregatora.
· Bindowanie zwojowe inaczej bindowanie spiralowe- technika, w której dziurkowane otwory są połączone plastikowym grzbietem spiralnym, tworząc ciągłą pętlę. Ten rodzaj bindowania umożliwia otwarcie dokumentu na płasko i zapewnia większą elastyczność niż bindowanie grzebieniowe. Same zwoje są dostępne w różnych grubościach i kolorach, dzięki czemu można wybrać te, które najlepiej pasują do danego dokumentu. Wadą jest to, że bindowanie zwojowe ma ograniczoną pojemność (zwykle do 330 stron).
· Bindowanie termiczne- technika ta polega na połączeniu kartek z termookładką (okładką do termobindownic) zawierającą klej. Pod wpływem temperatury wytwarzanej przez termobindownicę klej rozpuszcza się i scala kartki z okładką. Jest to idealny wybór do prezentacji, ponieważ nadaje dokumentom profesjonalny wygląd bez widocznych otworów czy szwów. Technika ta zapewnia również solidną i trwałą oprawę, która się nie rozpadnie.
· Bindowanie kanałowe- to proces łączenia luźnych arkuszy w jeden plik za pomocą specjalnej okładki kanałowej (miękkiej lub twardej). Ta metoda nie dziurkuje kartek ani ich nie skleja- arkusze są zaciskane w metalowym kanale okładki. Taki rodzaj oprawy zapewnia trwałość i ochronę dokumentów przed uszkodzeniem i zagubieniem. Najczęściej używa się jej do oprawiania dokumentów firmowych, ofert handlowych, raportów czy sprawozdań. Dzięki temu są one przechowywane w porządku i łatwiejsze do przenoszenia. W przypadku bindowania kanałowego, oprawę można w każdej chwili otworzyć i zamknąć ponownie (np. gdy chcesz wyjąć jakiś arkusz lub dołożyć kolejny). Bindowanie kanałowe stosuje się także do wykonywania opraw prac dyplomowych i prac magisterskich.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bindowania, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu co to jest bindowanie.
2. Laminacja - metoda polegająca na pokryciu kartki przezroczystą folią za pomocą laminatora. Folia do laminacji chroni wydruki przed zniszczeniem i zabrudzeniem. Zabezpiecza je przed kurzem, brudem oraz zalaniem i pogięciem. Laminacja jest szczególnie przydatna w przypadku dokumentów, które są narażone na dużą eksploatację, takich jak instrukcje obsługi czy mapy. Ponadto, laminacja zapewnia ochronę przed blaknięciem kolorów i utratą jakości zdjęć lub grafik. Laminowane arkusze wyglądają bardziej estetycznie i profesjonalnie, co może być istotne, zwłaszcza w przypadku dokumentacji używanych do prezentacji klientom lub pracownikom.
3. Listwy wsuwane - ręczna oprawa polegająca na wsuwaniu ich do plastikowych listew. Można wykorzystać plastikową lub kartonową przednią okładkę, ale nie jest to konieczność. Grzbiety wsuwane są przydatne w przypadku dokumentów, które muszą być uporządkowane i dostępne, takich jak instrukcje dla pracowników, materiały szkoleniowe lub prezentacje dla klientów. Mogą być również używane do ochrony papierów przed uszkodzeniem w wyniku wielokrotnego przenoszenia lub zginania. Grzbietów wsuwanych używaj do pism, które nie mogą mieć dziurek.
4. Listwy zatrzaskowe- szybki i łatwy sposób na łączenie kartek bez użycia sprzętu. Cechą charakterystyczną tych plastikowych listew są specjalne ząbki, na które nakłada się arkusze papieru przedziurkowane bindownicą. Wystarczy zamknąć listwę i oprawa jest gotowa. Co ważne, listwę zatrzaskową można wielokrotne otwierać i zamykać, w dowolnym momencie.
Każda z tych technik ma swoje zalety i zastosowanie, dlatego warto dobrze zastanowić się, jaką metodę wybrać w zależności od rodzaju dokumentu i oczekiwanych efektów.
Oprawa dokumentów wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń oraz akcesoriów. Odpowiedni dobór materiałów to klucz do uzyskania nie tylko estetyki, ale także trwałości oprawionych prac. Jaki zatem sprzęt i materiały eksploatacyjne wybrać? Czym się kierować przy ich zakupie? Odpowiemy na te pytania, przedstawiając asortyment marki Argo, która w dziedzinie oprawy dokumentów jest jedną z wiodących na rynku. Marka ta od wielu lat specjalizuje się w sprzedaży urządzeń oraz artykułów biurowych, z których znaczną większość stanowią właśnie materiały do oprawy dokumentów. Produkty marki Argo to asortyment wysokiej jakości dlatego firma ta cieszy się uznaniem wśród klientów na całym świece. Argo to dostawca niezawodnych rozwiązań do biur, które wpływają na zwiększenie wydajności pracy i zapewniają komfort jej wykonywania.
Zacznijmy od bindowania grzebieniowego. Wybierając ten rodzaj scalania dokumentów konieczny jest zakup odpowiedniej bindownicy oraz plastikowych grzbietów do bindowania. Świetnie sprawdzi się tutaj bindownica grzebieniowa Argo Jazon Plus. Z jej pomocą połączysz ze sobą nawet 510 kartek A4. Będzie więc idealna do tworzenia profesjonalnych dokumentacji technicznych, grubych katalogów z ofertą handlową i innych obszernych plików. Posiada 2 dźwignie, z których jedna służy do dziurkowania arkuszy (jednorazowo max 25 kartek) a druga do otwierania grzbietu, którym zostaną połączone papiery. Marka Argo oferuje szereg plastikowych grzbietów do bindowania, które różnią się szerokością oraz kolorem. Kolor dobierz do swoich indywidualnych preferencji, z kolei szerokość grzbietu do ilości oprawianych kartek. Dlaczego dobór odpowiedniej szerokości grzbietu jest tak ważny? Dlatego, że szerokość grzbietu jest bezpośrednio związania z jego pojemnością-np. grzbiet Argo o średnicy 6mm zmieści do 25 kartek, grzbiet 8mm- 45 arkuszy, grzbiet 10mm- 65 kartek, grzbiet 12.5mm- 105 arkuszy, grzbiet 14mm- 125 kartek, grzbiet 16mm -145 arkuszy, grzbiet 19 mm - 165 kartek, grzbiet 22mm- 210 arkuszy, grzbiet 25mm-240 kartek a grzbiet o średnicy 32mm- 300 arkuszy. Tak więc szerszy grzbiet pomieści więcej kartek. Jeśli wybierzesz za wąski grzebień, Twoje kartki mogą się nie zmieścić w oprawie i będą z niej wypadać. Nie wiesz jaki grzbiet plastikowy wybrać do swojej oprawy? Nie martw się. Bindownica ręczna Argo Jazon Plus posiada specjalny wskaźnik do pomiaru zalecanej grubości grzbietu.
Jeśli chodzi o bindowanie drutowe, polecamy zaawansowaną bindownicę Argo X5. Jest to urządzenie 2 w 1- umożliwia zarówno oprawę grzbietami drutowymi (do 115 arkuszy papieru), jak i plastikowymi (do 450 arkuszy). Ten model również posiada 2 dźwignie i jest bardzo łatwy w obsłudze. Jest wyposażony w regulator szerokości dziurkowania (2-6 mm) i dziurkuje do 20 kartek naraz. Tak samo, jak w przypadku grzbietów plastikowych, wielkość grzbietów drucianych również należy dopasować do ilość kartek papieru do zbindowania. I tak np. grzbiety drutowe Argo o skoku 3:1 (z 3 oczkami na długości 1 cala czyli 2,54cm) posiadają następującą pojemność: grzbiet 4.8mm -pomieści do 15 kartek, 6.4mm - do 40 kartek, 8mm - do 55 kartek, 9.5mm - do 65 arkuszy, 11mm -do 80 stron, 12.7mm - do 100 arkuszy a grzbiet 14.3mm -do 115 kartek. Inaczej przedstawia się sytuacja w grzbietach drutowych ze skokiem 2:1 (z 2 oczkami na długości 1 cala). Tego typu modele mają większą pojemność, która wynosi: dla grzbietu o średnicy 19mm - do 138 kartek, dla grzbietu 22.2mm - do 164 kartek, dla szerokości 25.4mm - do 189 kartek oraz dla grzbietu 31.8mm - do 280 kartek.
Decydując się na bindowanie grzebieniowe bądź drutowe należy pamiętać nie tylko o odpowiednim urządzeniu i grzbietach, ale także o okładkach do bindowania. To właśnie dzięki nim Twoja oprawa zyska profesjonalnego wyglądu, a spięte kartki chronione będą przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Do wyboru masz 3 rodzaje okładek Argo. Pierwsze z nich to przezroczyste folie do bindowania Argo Prestige, w różnych kolorach. Występują w formacie A4 oraz A3 i dostępne są w dwóch grubościach: 150µm oraz 200µm. Ich zaletą jest możliwość wglądu do pierwszej strony spiętego pliku kartek, bez potrzeby jego otwierania, co znaczne przyspiesza i ułatwia jego identyfikację. Drugim rodzajem są okładki kartonowe Argo Chromo w rozmiarze A4. Zostały wykonane z błyszczącego kartonu o gramaturze 250g/m2 i są jednostronnie kolorowe. Gwarantują skuteczną ochronę kartek, dzięki wysokiej wytrzymałości i sztywności. Tutaj również istnieje kilka gam kolorystycznych do wyboru. Ostatnim wariantem są okładki Argo Delta. To idealny wybór, jeśli zależy Ci na wyjątkowej elegancji oprawy, gdyż są to kartonowe okładki (250g/m2) o skóropodobnej fakturze. Możesz je kupić w tradycyjnym formacie A4 lub większym A3, w zależności od potrzeb. Wymienione 3 rodzaje okładek do bindowania Argo można stosować w różnych kombinacjach.
W przypadku oprawy termicznej niezbędne okażą się specjalne okładki przeznaczone do użytku w termobindownicach. Również w tym wypadku Argo ma swoją propozycję. A są nią eleganckie termookładki Standing Lux Lami. Ich przód składa się z przezroczystej, krystalicznej folii o grubości 150µm a tylną część stanowi wytrzymały biały karton Chromo Lami o gramaturze 250g/m2. Okładki mają zróżnicowaną szerokość grzbietu, a więc różną pojemność, o czym trzeba pamiętać wybierając to akcesorium. Stosując termiczne okładki Argo Twoje pisma będą prezentować się nienagannie.
Przejdźmy teraz do laminowania. Ten proces nie obędzie się bez użytku odpowiedniej folii do laminacji, która ma postać dwóch arkuszy zgrzanych brzegiem. Marka Argo oferuje folię do laminowania o różnych grubościach (od 60µm do 250µm) i formatach (A3, A4, A5, A6 i mniejsze). Im grubsza folia tym bardziej sztywny będzie zalaminowany papier. Jeśli więc zależy Ci na bardziej elastycznej laminacji, sięgnij go cieńsze wersje. Co do formatu, dopasuj go do wielkości oprawianego arkusza. Wszystkie folie laminacyjne Argo są antystatyczne, co znacznie ułatwia umieszczanie w niej kartek. W zależności od preferencji lub rodzaju laminowanego materiału możesz wybrać folię błyszczącą, matową (jednostronnie lub dwustronnie- z przodu i z tyłu) lub samoprzylepną. Folia do laminowania błyszcząca zapewni eleganckie i profesjonalne wykończenie. To uniwersalny wybór do oprawy wszystkich rodzajów dokumentów oraz fotografii. Folie matowe do laminowania z kolei maskują ślady palców, a do tego można po nich wielokrotnie pisać i wymazywać treść. Ich atutem jest również fakt, że zapobiegają powstawaniu odblasków podczas kopiowania. Co się tyczy folii samoprzylepnych, to najlepszy wybór do tworzenia naklejek- posiadają samoprzylepną warstwę, dzięki której możesz przykleić zalaminowany arkusz do każdej powierzchni, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia.
Do ręcznej oprawy dokumentów biurowych, doskonałym rozwiązaniem będą listwy do bindowania- listwy wsuwane Standard oraz listwy zatrzaskowe Greenbinder. Grzbiety wsuwane Argo posiadają różną szerokość grzbietu (4-15mm) i przyjmą różne ilości kartek np. listwa wsuwana Argo Standard 15mm pomieści do 80 kartek papieru A4. Wystarczy, że wsuniesz arkusze w listwę (wraz z okładkami lub bez) i gotowe- otrzymujesz gotową oprawę, która nie tylko będzie dobrze się prezentować, ale także będzie chroniona przed zniszczeniem i przybrudzeniem. Grzbiety wsuwane Argo Standard występują w wielu opcjach kolorystycznych, co pozwala na tematyczne grupowanie pism. Jeśli chodzi o listwy zatrzaskowe Greenbindery, tutaj także do wyboru masz kilka kolorów i szerokości grzbietu (5-25mm). Największą popularnością w środowisku biurowym cieszą się listwy zatrzaskowe Argo Greenbinder 5mm. To szybki i prosty sposób na spięcie 40 papierowych arkuszy. Ta metoda oprawy wymaga jednak uprzedniego przedziurkowania kartek- otwory nakłada się na ząbki, w które zaopatrzona jest listwa, a następnie zamyka się listwę.
Oprawione dokumenty mogą służyć przez wiele lat, jeśli o nie odpowiednio zadbasz. Po ich oprawieniu należy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji i ochronie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać oprawione pliki w jak najlepszym stanie przez wiele lat:
1. Przechowuj dokumenty w suchym i czystym miejscu, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych wilgocią, pleśnią czy kurzem.
2. Chroń je przed nadmiernym działaniem światła słonecznego, które może spowodować wyblaknięcie kolorów i degradację papieru.
3. Unikaj kontaktu oprawionej dokumentacji z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak substancje chemiczne czy ostre przedmioty, które mogą ją uszkodzić.
4. Możliwie regularnie sprawdzaj stan oprawionych plików i w razie potrzeby przeprowadzaj konserwację, naprawę lub wymianę oprawy.
Koszty związane z oprawą dokumentów mogą być różne, w zależności od rodzaju oprawy, ilości arkuszy i wybranej techniki. Przed rozpoczęciem każdej oprawy warto przeprowadzić dokładną analizę i oszacować budżet, aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów. Cena materiałów oprawnych może się różnić w zależności od ich jakości wykonania. Warto zwrócić uwagę na trwałość materiałów, aby oprawa spełniała swoje zadanie przez długi czas. Dodatkowo, warto uwzględnić koszty związane z czasochłonnością oprawy- większe projekty mogą wymagać więcej czasu na wykonanie, szczególnie jeśli chcesz oprawić wiele dokumentów naraz. Jeśli powierzasz zlecenie oprawy jakieś drukarni czy pracowni introligatorskiej, sprawdź ile będzie kosztować realizacja Twojego zamówienia, w zależności od wybranej metody.
Podsumowując, oprawa dokumentów to ważny element dbania o estetykę i trwałość pism. Wybór odpowiednich technik i materiałów ma kluczowe znaczenie dla uzyskania profesjonalnego rezultatu. Dzięki gamie rozwiązań możliwe jest stworzenie atrakcyjnych wizualnie i trwałych opraw, które pozwolą zachować ważne dokumenty w dobrym stanie przez wiele lat. Warto więc zastanowić się nad metodą oprawiania, tak aby wybrać najlepszą opcję dla swoich potrzeb i zapewnić sobie pełną satysfakcję z końcowego efektu. Dodatkowo, należy pamiętać o konserwacji i ochronie oprawionych materiałów oraz o sprawdzeniu budżetu na oprawę i uwzględnieniu kosztów związanych z czasochłonnością. Jeśli szukasz najlepszych akcesoriów do oprawiania dokumentów, warto zajrzeć do naszego sklepu internetowego Ofix.pl. Oferujemy szeroki wybór artykułów do oprawy, w konkurencyjnych cenach. W naszej ofercie znajdziesz niezawodne bindownice i termobindownce, laminatory, folie do laminacji, grzbiety i okładki do bindowania, (w tym grzbiety i okładki do oprawy kanałowej) oraz listwy do bindowania- wszystko, co niezbędne w procesie łączenia dokumentów. Zrób zakupy online bez wychodzenia z domu i zaopatrz swoje biuro w wysokiej jakości artykuły do oprawy marki Argo. Realizujemy zamówienia w 24h!