Zaloguj się i zobacz zamówienia, listy zakupowe oraz wiele więcej!
Zaloguj sięNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj sięPlan i organizacja są kluczowe w skutecznym zarządzaniu pracą. W tym artykule przedstawiamy 5 różnych technik priorytetyzacji zadań, takich jak: macierz Eisenhowera, metoda ABCDE, P.O.W.E.R., zasada Pareto i MoSCoW. Są to bezcenne narzędzia, które pomogą Ci w organizacji codziennej pracy oraz pozwolą wyznaczać zadania w Twojej firmie tak, aby przy mniejszym nakładzie czasu i środków finansowych osiągnąć założone cele. Podpowiadamy także, jak efektywnie wykorzystać karteczki i zakładki samoprzylepne, które są nieocenione w delegowaniu działań.
Przetestuj te metody i zobacz, jak Twoja praca zyska na dynamizmie i skuteczności! Metoda priorytetyzacji zadań polega na skupieniu się na tym, co naprawdę ważne. Sprawdź jak właściwa technika wpłynie na wyznaczanie celów i przebieg realizacji projektów!
Matryca Eisenhowera to prosta i skuteczna metoda nadawania priorytetów zadaniom. Składa się z 4 ćwiartek, gdzie jedna oś określa ważność danego zadania, a druga jego pilność. Dzięki temu możemy efektywnie zarządzać naszym czasem i energią. Po takim porządkowaniu, nie będziesz musiał już się zastanawiać, które priorytety w pracy są najważniejsze i które wymagają pilnego wykonania.
W ćwiartce pierwszej znajdują się zadania ważne dla wykonywanej pracy, mają ogromne znaczenie strategiczne, i zbliża się ich czas na realizację. Konieczne jest zajęcie się nimi najszybciej, jak to możliwe, a ich niewykonanie może przynieść poważne konsekwencje. W tej ćwiartce zajmujemy się zarządzaniem kryzysami.
Ćwiartka druga to miejsce dla zadań ważnych, ale nie pilnych. Tutaj znajdują się strategiczne działania, które jeszcze nie mają terminu lub termin ich wykonania jest odległy. Jest to strefa rozwoju osobistego i planowania pracy. Skupiając się na działaniach z tej ćwiartki, umiejętnie planujesz swój czas, co przynosi rezultaty w dłuższej perspektywie.
Ćwiartka trzecia to miejsce dla czynności pilnych, ale nie ważnych, które ktoś nam zlecił. Nie wnoszą niczego do naszego życia, pracy czy rozwoju osobistego, ale należy wykonać je "na już". Ich realizacja może wynikać z braku asertywności i nadmiernej chęci pomagania innym.
Zadania z Ćwiartki IV są nieważne i niepilne, nie mają wpływu na naszą pracę ani rozwój, ale niestety zabierają czas. Choć mogą nam czasem dostarczać chwilowej przyjemności i relaksu, to w większości przypadków są tylko ucieczką od obowiązków. Można je oddelegować innym.
Metoda ABCDE umożliwia łatwe ustalanie priorytetów i efektywną organizację pracy. Polega ona na ocenianiu każdego z zadań na skali od A (bardzo ważne) do E (do eliminacji, jeśli to możliwe). Daje nam to klarowny obraz, których zadań powinniśmy się najpierw podjąć. Wykorzystując utworzoną listę swoich zadań, przypisujemy do każdego z nich literę odzwierciedlającą ich ważność, a następnie realizujemy je według ustalonej kolejności. Ta metoda pozwala nam szybko określić priorytety oraz skrócić czas potrzebny na wykonanie zadania.
Trudność w odmawianiu kolejnym zadaniom i przyjmowanie propozycji od współpracowników niejednokrotnie spowodowała chaos w pracy. Metoda wspomagająca priorytetyzację P.O.W.E.R opisuje pięć obszarów, pod kątem których należy rozpatrywać zadania, jeśli chcesz przystąpić do ich realizacji. Dzięki tej metodzie łatwiej będzie kontrolować swoją listę czynności. Tym, co wyróżnia tą metodę jest możliwość zmiany punktu widzenia oraz rozszerzenie horyzontów przy rozpatrywaniu np. nowego zlecenia. Zastosowanie jej pozwoli Ci skoncentrować się na najważniejszych elementach i zwiększyć swoją produktywność. Aby to zastosować w praktyce, przeanalizuj nowy punkt na liście pod kątem pięciu kategorii:
P (priorytety) – Czy nowa propozycja wpisuje się w twoje najważniejsze cele? Czy jest zgodna z planem działania wartościami oraz długoterminowymi planami?O (okazje) – Jakie możliwości to niesie? - Czy zyskasz nowe umiejętności? Jakie są z tego inne korzyści?W (kto) – Czy osoba (lub organizacja), która przedstawiła tę propozycję, jest godna zaufania? Czy nie jest na tobie wywierana presja?E (oczekiwania) – Czego możesz się spodziewać? Jakie będą twoje obowiązki? Co będziesz musiał poświęcić w zamian? Jakiej odpowiedzialności dotyczy podjęcie się tego?R (realność) – Skup się jakie emocje to wzbudza. Jaka była twoja pierwsza, spontaniczna reakcja?
Zasada 80/20, czy też prawo zasadniczej części to metoda priorytetyzacji zadań, która polega na koncentracji na tych działaniach, które przynoszą największe efekty. Jest to zjawisko, które obserwujemy zarówno w ekonomii, biznesie jak i zarządzaniu. Dzięki tej zasadzie możemy określić, na czym naprawdę powinniśmy się skupić, aby osiągnąć maksymalne rezultaty. Jeśli podzielimy naszą pracę na mniejsze części, zasada Pareto pomoże nam przystąpić do realizacji zadań, które będą miały największy wpływ na efekt finalny.
Pierwszym krokiem jest umieszczenie zadań na liście rzeczy do zrobienia, a następnie określamy, które z nich mają największy wpływ na nasze cele. Ważne jest zrozumienie, że celem nie jest zminimalizowanie wysiłku, lecz skupienie go na działaniach, które przyniosą większe rezultaty. Włożenie 100% starań w wykonanie priorytetowych działań jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.
Metoda MoSCoW to doskonałe narzędzie do ustalania hierarchii zadań według ich konieczności i ważności. Pomaga kontrolować wydatki podczas realizacji projektu, daje możliwość podziału na etapy, przyspiesza pracę i finalną realizację. Aby skorzystać z tej metody i w prosty oraz skuteczny sposób ustalić priorytety w swojej liście rzeczy do zrobienia należy przeanalizować poszczególne elementy projektu bez względu na jego etap. Ta metoda dzieli poszczególne zadania na cztery kategorie: Must have, Should have, Could have, lub Won’t have.
Według ekspertów, aby utrzymać dobry harmonogram pracy, należy przypisywać około 60% zadań do wymagań typu M, a Wymagania typu S i C powinny stanowić około 20%.
Klasyczne narzędzia biurowe doskonale sprawdzają się w procesach priorytetyzacji, co czyni je niezwykle praktycznymi w organizowaniu dnia pracy. Możemy je wykorzystać na wiele sposobów, na przykład przyklejając karteczki samoprzylepne bezpośrednio na monitorze. Zakładki samoprzylepne służą natomiast świetnie w zaznaczaniu kluczowych informacji w naszym notatniku lub kalendarzu, aby łatwiej odszukać ważne zapiski wśród całej masy danych. Aby lepiej wyróżnić treści możesz też wykorzystać różnego rodzaju pisaki lub zakreślacze, które w kreatywny sposób podkreślą najważniejsze punkty Twojej pracy.
Wykorzystanie karteczek do priorytetyzacji zadań jest prostym sposobem na wprowadzenie różnych metod organizacji pracy w życie. Możemy w ten sposób połączyć różne techniki i strategie, a jednocześnie utrzymać przejrzystość i kontrolę nad naszymi obowiązkami. Jeżeli chcemy osiągnąć sukces zawodowy, warto zainwestować w te narzędzia biurowe, które pomogą nam zorganizować nasze priorytety i skutecznie osiągnąć zamierzone cele.
Wyznaczanie priorytetów pomaga skupić się na zadaniach kluczowych dla danego projektu. Powyższe wskazówki mogą okazać się pomocne zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Zastosowanie macierzy Eisenhowera, pomaga rozróżnić zadania ważne i pilne od tych mniej istotnych. Kolejną skuteczną metodą jest Metoda ABCDE, która opiera się na nadawaniu priorytetów oraz eliminowaniu zbędnych zleceń. Następnie, Metoda P.O.W.E.R. pozwala nam rozpatrzyć punkty na liście z wielu różnych perspektyw. Dodatkowo, możemy wykorzystać Zasadę Pareto, która przekieruje nas na te fundamentalne dla projektu działania. Natomiast zasada MoSCoW pomoże nam określić, które zadania są niezbędne, a które są mniej ważne i powinny zostać zredukowane.
W dodatku z odpowiednimi przyborami jak np. karteczki samoprzylepne, planowanie pracy stanie się łatwiejsze, efektywniejsze i bardziej satysfakcjonujące! Wypróbuj sam który sposób priorytetyzacji sprawdzi się dla Ciebie najlepiej!