Zaloguj się i zobacz zamówienia, listy zakupowe oraz wiele więcej!
Zaloguj sięNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj sięLaminator, to urządzenie o szerokim zakresie zastosowania. Sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w szkole czy innych instytucjach publicznych, ale też w domu do zabezpieczenia dokumentów różnego typu oraz ich uszlachetnienia. Dowiedz się czym jest laminator, jak działa oraz jakie są jego rodzaje i do czego możesz go wykorzystać.
Laminator to bardzo proste w obsłudze urządzenie, które nakłada cienką plastikową folię na dokumenty, zdjęcia i inne materiały w celu zabezpieczenia ich przed uszkodzeniem i zużyciem. Zamyka przedmioty pomiędzy dwoma arkuszami ochronnymi, czyniąc je bardziej trwałymi i wodoodpornymi. Dzięki temu laminowane materiały mogą przetrwać znacznie dłużej. Ponadto zyskują atrakcyjny i bardziej profesjonalny wygląd. Laminatory biurowe są więc doskonałym sposobem na ochronę Twoich ważnych dokumentów przed zniszczeniem i fałszerstwem. Zalaminowane dokumenty zyskują trwałą i przezroczystą barierę, która chroni je przed zagięciami, rozdarciem czy też wyblaknięciem. Co więcej, próby wszelkiego rodzaju przeróbek dokumentów zostaną łatwo ujawnione. Jeśli więc szukasz niezawodnego sposobu na utrzymanie swoich ważnych dokumentów, zdjęć czy grafik w doskonałym stanie przez lata, to laminator będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Najważniejszymi częściami składowymi laminatora są zwykle dwa wałki podające dokument i folię, element grzejny z tworzywa sztucznego oraz mechanizm dociskowy. Działanie laminatora polega na podgrzaniu plastikowej folii i zgrzaniu jej z materiałem umieszczonym pomiędzy jej dwiema warstwami. Rolka stosuje ciepło i nacisk z obu stron, zapewniając, że klej na folii jest aktywowany i gładko przylega do laminowanego przedmiotu. Tworząc w ten sposób mocne uszczelnienie, które daje optymalną ochronę dokumentom, zapobiegając ich uszkodzeniom.
Laminatory na gorąco wykorzystują ciepło do aktywacji kleju na folii. Niektóre z nich posiadają regulowane lub automatyczne ustawienia temperatury, co pozwala dostosować ciepło do rodzaju laminowanego dokumentu. Zapewnia to optymalną wydajność i zapobiega uszkodzeniu delikatnych materiałów. Metoda laminacji na gorąco jest powszechnie stosowana w przypadku dokumentów wymagających większej ochrony, takich jak zdjęcia, menu restauracji, instrukcje itp.
Z kolei laminatory zimno wykorzystują kleje wrażliwe na nacisk do łączenia dokumentów z folią. Często są one wyposażone w regulowane ustawienia prędkości laminacji, aby obsłużyć różne rodzaje dokumentów. Sprawdzą się w przypadku projektów wymagających szybkiej realizacji oraz cieńszych materiałów - np. identyfikatorów, wizytówek.
Niektóre modele oferują laminowanie na gorąco i na zimno, co czyni je bardziej uniwersalnymi.
Do zastosowań biurowych wykorzystuje się urządzenia laminujące materiały w klasycznym formacie A4, ale również w formacie A3. Choć mogą one obsługiwać także inne formaty - A5 i A6.
Ponadto laminatory można różnicować pod względem czasu nagrzewania - zwykle jest to ok. 4-6 minut, ale są też takie urządzenia, które są gotowe do pracy w ciągu jednej minuty - np. GBC, Fusion 3000L oraz prędkości laminowania.
Chcąc wybrać laminator łatwy w obsłudze należy wziąć pod uwagę oferowane przez niego funkcje dodatkowe takie, jak na przykład sygnalizacja gotowości do pracy, automatyczna funkcja cofania czy też automatyczny dobór temperatury lub automatyczne wyłączenie oraz inne energooszczędne rozwiązania.
Dla przykładu laminator Fellowes Neptune 3 jest wyposażony w technologię InstaHeat do szybkiego nagrzewania, dzięki której jest on gotowy do pracy w 60 s, ale też oferuje prędkość laminowania na poziomie 80 cm/minutę oraz automatyczny dobór temperatury. Z kolei laminator A4 Opus uniLam nie tylko sygnalizuje gotowość do pracy, ale też oferuje automatyczny dobór temperatury oraz jest wyposażony w system ABS, który odblokowuje folię w przypadku zacięcia, zapewniając płynną pracę. Zaś laminator Fellowes Pixel posiada dźwignię zwalniania napędu wałków ułatwiająco wycofanie dokumentu - zakleszczonego bądź nieprawidłowo włożonego (technologia Jam Free) oraz funkcję Auto Shut Off, która zapewnia automatyczne wyłączenie po 30 minutach braku aktywności redukując pobór prądu.
Inną godną uwagi propozycją może być laminator Fellowes Proteus obsługujący format A3 i grubość folii do 250 mikronów, oferując szybkie laminowanie na zimno i ciepło. Dzięki 6 podgrzewanym rolkom uzyskuje prędkość laminacji na poziomie 95 cm/minutę. Poza tym to urządzenie jest gotowe do pracy w 3 minuty, o czym informuje dioda LED, a przed przystąpieniem do laminowania automatycznie wybierze optymalną temperaturę laminacji, którą możesz także regulować ręcznie.
A do pracy w domu lub w niewielkim biurze sprawdzi się kompaktowy laminator Sencor SLA 210 obsługujący format A4, wyposażony w system ABS, więc usunięcie zablokowanego dokumentu nie będzie problematyczne, a do tego zapewnia bezgłośną i energooszczędną pracę. Jest on stosunkowo lekki, poręczny i wygodny w obsłudze.
Laminatory to niezwykle uniwersalne urządzenia, które mogą być wykorzystywane do wielu różnych projektów. Wynika to z faktu, że dzięki laminacji ważne dokumenty biznesowe zyskują dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wilgocią. Co więcej otrzymują atrakcyjny i profesjonalny wygląd, jakże istotny w środowisku biznesowym. Laminatory pozwalają tworzyć różnego typu materiały do celów osobistych lub zawodowych. Ponadto, możesz je wykorzystać do laminowania identyfikatorów, etykiet i banerów, wszelkich oznaczeń, kart menu, regulaminów i wielu innych materiałów. Laminatory biurowe będą też pomocne w tworzeniu znaków na konferencje, konwencje i inne wydarzenia.
Poza zastosowaniami biznesowymi, laminatory są również świetne do projektów kreatywnych. Na przykład do ochrony zdjęć lub próbek tkanin czy kartek okolicznościowych. Można je również wykorzystać do laminowania puzzli lub kolorowanek, by dłużej służyły.
Laminatory biurowe będą także doskonałym narzędziem dla nauczycieli do tworzenia kartek wielokrotnego użytku dla uczniów, kart Montessorii, co jest znacznie bardziej opłacalne niż kupowanie gotowych, czy też do tworzenia niestandardowych arkuszy, planów lekcji i flashcards. Laminat zwiększy trwałość materiałów klasowych i doda im profesjonalnego charakteru.
W zależności od projektu, nad którym pracujesz będziesz potrzebował odpowiedniej folii do laminowania. Błyszcząca zapewnia wysoki połysk i wzmocnienie kolorów, przez co nadaje dokumentom profesjonalnego wykończenia. Będzie więc idealna do zdjęć czy rysunków, ale nie tylko. Oto przykładowe folie błyszczące - Ibico, Fellowes, Leitz CS9 na zimno. Z kolei matowa folia cechuje się antyrefleksyjnością i możesz ją wykorzystać do ochrony dokumentów, które mają zachowywać ostry obraz podczas ich kserowania czy fotografowania. Jedną z tego typu folii jest Argo Jeśli chcesz natomiast zalaminowane oznaczenia przykleić do gładkich powierzchni takich, jak szafka szkło czy ściany, to wybierz folię samoprzylepną - np. GBC Peel'nStick, Fellowes samoprzylepna.
Gdy zaś potrzebujesz zapewnić swoim dokumentom silną ochronę przed słońcem i chcesz uniknąć ich blaknięcia, to doskonałym rozwiązaniem będzie folia UV (np. Fellowes, Argo), która jest idealna do użytku zewnętrznego. Dla wygody i pewności, że wkładasz folię do urządzenia do laminowania w odpowiednim kierunku możesz wybrać taką, która ma oznaczenie UDT (Unique Direction Technology) - np. Leitz UDT, Leitz, UDT, A3.
Oczywiście, każdy rodzaj folii powyżej wymieniony może występować w dwóch wersjach - do laminacji na gorąco lub na zimno oraz o różnej grubości wyrażonej w mikronach. Najbardziej popularne są te, których grubość mieści się w przedziale 100-175µm, ponieważ zapewniają doskonałą ochronę przed działaniem sił mechanicznych. Cieńsze folie do laminacji -75 i 80µm - są miękkie i elastyczne oraz chroniące przed wilgocią i zalaniem. Zaś grubsze folie o grubości w zakresie 125-250µm - gwarantują trwałość na wiele lat oraz stanowią najlepszy wybór dla pełnej ochrony najważniejszych dokumentów, ponieważ zabezpieczają je przed wszelkimi manipulacjami i nieuprawnionymi zmianami ich treści.
Mnogość przykładów na wykorzystanie laminatorów do użytku zarówno biznesowego, jak i domowego pokazuje jak wszechstronne i praktyczne są to urządzenia. Oferują szybki, łatwy, a także opłacalny sposób ochrony i ulepszania materiałów. Proces laminacji nada również Twoim projektom profesjonalny wygląd i charakter. Z pewnością znajdziesz zastosowanie dla laminatora w domu lub biurze. Sprawdź naszą ofertę i wybierz model, który sprosta Twoim oczekiwaniom i potrzebom. Przeczytaj również jak działa gilotyna do papieru.