Zaloguj się i zobacz zamówienia, listy zakupowe oraz wiele więcej!
Zaloguj sięNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj sięNiezależnie od tego, czy prowadzisz małe domowe biuro, czy dużą korporację, w Twoim miejscu pracy nie powinno zabraknąć niszczarki do dokumentów. Dobre urządzenie do niszczenia dokumentów może pomóc Ci bezpiecznie pozbyć się dużych ilości kartek, tnąc je na małe kawałki, aby mieć pewność, że wszystkie poufne dane i zawarte w nich informacje, takie jak dane osobowe, nie dostaną się w niepowołane ręce.
Wybierając niszczarkę dokumentów, zastanów się, w jakim środowisku będzie ona używana - czy potrzebujesz jej do użytku domowego, czy do pracy w biurze? Różne modele zapewniają dodatkowe możliwości w zależności od ich przeznaczenia i sposobu użytkowania. Do biura w domu wystarczy niewielka niszczarka z mniejszym pojemnikiem i podstawowymi funkcjami, która zniszczy jednorazowo do kilku lub kilkunastu kartek. Podczas gdy do użytku w firmie potrzebny będzie model tnący na raz większą ilość papieru, z większym koszem na ścinki oraz dodatkowymi funkcjami, które ułatwią i przyspieszą proces utylizacji. Aby znaleźć idealną niszczarkę dla swoich potrzeb (do biura lub domu), zastanów się, jak często będziesz z niej korzystać, jaki poziom bezpieczeństwa niszczonych danych chcesz uzyskać, czy poza papierami niszczyć będziesz także inne nośniki danych? W tym artykule powiemy, na jakie parametry zwrócić uwagę by Twoja niszczarka była praktyczna i funkcjonalna i zagwarantowała Ci efektywną i bezpieczną utylizację dokumentów zarówno w firmowym biurze, jak i w domowym gabinecie.
Stojąc przed wyborem niszczarki do firmy, kieruj się potrzebami Twojego biura. By zakupić model, który sprosta Twoim wymaganiom i spełni Twoje oczekiwania, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Do cięcia arkuszy papieru wystarczająca będzie podstawowa niszczarka, o szerokości wejścia dostosowanej do ich formatu. Warto jednak wybrać taką niszczarkę, która poradzi sobie z cięciem zszywek i spinaczy, których nie będziesz musiał uprzednio usuwać z kartek. Jeśli swoje firmowe dane przechowujesz także na innych nośnikach, rozważ zakup modeli, które mają możliwość bezproblemowego cięcia płyt CD / DVD, kart plastikowych (np. kart kredytowych) oraz nośników elektronicznych.
Warto wiedzieć, iż materiały zawierające wszelkie dane wrażliwe i poufne powinny być niszczone zgodnie z wymaganiami RODO (ustawa o ochronie danych osobowych). Dlatego wybierz urządzenie o odpowiednim poziomie bezpieczeństwa/ stopniu utajnienia, które określa norma DIN 66399. Stopnie te wyrażane są za pomocą liter (P- odnosi się do dokumentów papierowych, O- do nośników optycznych, T- do magnetycznych nośników danych, F- do mikrofilmów i klisz, E- do nośników elektronicznych, H- do dysków twardych) oraz cyfr (1-7). Im wyższa jest ta cyfra, tym niszczarka tnie na drobniejsze kawałki, które są niemożliwe do ponownego odtworzenia. Tak więc do niszczenia ściśle tajnych dokumentów najlepsza będzie niszczarka papieru o poziomie bezpieczeństwa P-7. Modele oznaczone P-6 i P-5 będą idealne do utylizacji szczególnie tajnych i tajnych informacji. Z kolei do dokumentów poufnych i szczególnie poufnych polecamy zakup urządzeń, które tną papier na ścinki P-3 i P-4. Jeśli jednak materiały, z którymi masz do czynienia na co dzień, nie zawierają poufnych ani tajnych treści, sięgnij po niszczarkę o standardzie bezpieczeństwa DIN P-2 lub P-1. Taka niszczarka pozwala na
Jeśli ze swojego urządzenia korzystać będziesz regularnie, gdyż w Twojej firmie istnieje duże zapotrzebowanie na niszczenie dokumentów, przed zakupem konkretnego modelu sprawdź takie parametry jak: wielkość pojemnika na ścinki oraz ile kartek papieru niszczy jednorazowo. Duża pojemność kosza wyeliminuje potrzebę jego częstego opróżniania, zaś możliwość jednorazowego cięcia dużej ilości dokumentów znacznie przyspieszy utylizację. Jeśli szukasz maszyny o bardzo wysokiej wydajności, do której możesz załadować nawet ryzę papieru (500 kartek), najlepszym wyborem będzie niszczarka przemysłowa z mocnym silnikiem, o pojemności kosza na ścinki od 200l wzwyż, zaprojektowana do pracy ciągłej. W takim przypadku sprawdzą się też niszczarki specjalistyczne posiadające automatyczny podajnik papieru- wystarczy załadować dokumenty, by niszczarka sama wykonała całą pracę (nie ma potrzeby ręcznego podawania arkuszy). Do małego biura, w którym ilość przetwarzanych dokumentów nie jest zbyt duża, wystarczy mała niszczarka z pojemnikiem do 15l, która niszczy jednorazowo do 10 kartek. Średnim firmom przyda się natomiast niszczarka z koszem 20-30l, która pomieści ścinki z około 20, 30 pociętych stron.
W przypadku gdy zakupiona niszczarka biurowa ma być ogólnie dostępna dla wszystkich pracowników, z wszystkich działów i postawiona zostanie na korytarzu bądź w holu budynku możesz pozwolić sobie na większe modele. Natomiast jeśli Twoja niszczarka dedykowana jest do konkretnego pokoju biurowego, warto pomyśleć o mniejszej gabarytowo wersji, która nie zabierze zbyt dużo przestrzeni. Idealne będą modele niszczarek o niewielkich wymiarach, które nie zajmą dużo miejsca i zmieszczą się zarówno bezpośrednio przy biurku, jak i pod nim.
Stojąc przed zakupem niszczarki papieru do biura, poza najważniejszymi parametrami niszczarki warto zapoznać się z dodatkowymi funkcjami, które zwiększają wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Sprawdźmy zatem na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Wskaźnik napełnienia kosza- dzięki niemu będziesz wiedzieć, kiedy należy usunąć z niego ścinki. Wskaźnik ten występuje w formie przezroczystego okienka kontrolnego na obudowie (optyczny) lub w postaci diody na panelu sterowania (elektroniczny).
Wysuwany kosz- ułatwia opróżnianie pojemnika i jest bardziej wygodny niż klasyczne wersje ze zdejmowaną głowicą.
Osobny pojemnik na zniszczone płyty i karty- zapewni prawidłową segregację odpadów.
Kółka- zapewnią łatwą mobilność urządzenia i ułatwią transport z miejsca na miejsce.
Zabezpieczenie przed przegrzaniem- gdy niszczarka pracować będzie zbyt intensywnie lub powyżej dopuszczalnego czasu pracy ciągłej, może dojść do niebezpiecznego wzrostu temperatury. W takiej sytuacji zabezpieczenie wstrzymuje pracę silnika, by nie dopuścić do jego uszkodzenia. Niszczarka jest gotowa do dalszej pracy po schłodzeniu mechanizmu.
Automatyczny start- stop- niszczarka z tą funkcją rozpocznie pracą automatycznie po umieszczeniu w szczelinie wejściowej materiału do utylizacji, który zostaje wykryty przez specjalne czujniki. Po pocięciu kartek urządzenie przestanie pracować.
Ochrona przed zacięciami- by nie dopuścić do zacięć papieru, niektóre niszczarki w momencie wykrycia zbyt dużej ilości arkuszy w szczelinie zatrzymują pracę, zapobiegając przeładowaniom i nie dopuszczając do zatoru. W niszczarkach Fellowes system ten znajdziesz pod nazwą 100% Jam Proof.
Funkcja cofania- umożliwi wycofanie źle załadowanych arkuszy lub zbyt grubego pliku kartek. W podstawowych wersjach niszczarek do cofania służy przycisk, który trzeba przytrzymać. W wyższych modelach urządzeń stosowany jest tzw. auto reverse, czyli automatyczne cofanie kartek po wykryciu przeciążenia lub innego problemu.
Cicha praca- im ciszej pracować będzie silnik, tym mniej rozpraszać będzie uwagę. Zatem poziom hałasu (mierzony w decybelach) wpływać będzie na komfort pracy zarówno Twojej, jak i innych osób znajdujących się w pomieszczeniu.
Energooszczędność- wybieraj wersje, które wyłączają się automatycznie po kilku minutach bezczynności. Zwracaj także uwagę na pobór energii w trakcie pracy- im będzie on niższy, tym bardziej energooszczędne będzie urządzenie.
Gwarancja- zazwyczaj producenci obejmują osobną gwarancją noże tnące i osobną samo urządzenie. Dla spokoju ducha lepiej wybrać sprzęt z dłuższymi gwarancjami bądź taki, który ma możliwość ich wydłużenia. Im dłuższa gwarancja, tym większy komfort użytkowania.
Niszczarka domowa, w porównaniu z profesjonalną niszczarką biurową nie musi posiadać aż tak wielu funkcji. Ważne by posiadała najważniejsze parametry, była prosta w obsłudze i dostosowana do indywidualnych potrzeb. Zatem jaką niszczarkę wybrać do domowego gabinetu? Podpowiadamy.
Ponieważ w domu nie mamy do czynienia z tak dużą ilością papierów, jak w biurze, nie warto przepłacać i kupować modeli o wysokiej wydajności- wystarczające będzie urządzenie, które jednorazowo zniszczy do 10 kartek papieru o gramaturze 80g/m2. Nie ma też potrzeby kupowania sprzętu o dużej pojemności kosza, gdyż w domu zazwyczaj korzystają z niego jedna bądź dwie osoby. Idealne zatem będą urządzenia z koszem na ścinki o pojemności 10-15l.
Szukając odpowiedniej niszczarki do papieru domowej, należy uwzględnić ilość miejsca jakim dysponujesz. Zazwyczaj tego typu sprzęt ustawia się w małym gabinecie lub w sypialni, gdzie jak się okazuje, wiele osób posiada swoją przestrzeń do pracy. Zatem niszczarka osobista powinna być niewielkich rozmiarów, tak by nie zawadzała i zmieściła się w docelowym miejscu. Jeśli jednak Twoje pomieszczenie jest tak małe, że nie zmieści się w nim żadne dodatkowe wyposażenie, rozwiązaniem dla Ciebie będzie niszczarka do papieru bez kosza, czyli sama głowica. Wystarczy, że umieścisz ją na swoim koszu na śmieci, a będziesz mógł wygodnie zniszczyć swoje papiery. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość łatwego i bezproblemowego przenoszenia głowicy wszędzie tam, gdzie istnieje tak potrzeba.
Zastanawiając się jaką niszczarkę kupić do domowego biura, nie sposób pominąć kwestii bezpieczeństwa. Chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo utylizowanych danych, jak również o ochronę przebywających w domu dzieci i zwierząt. Zacznijmy od danych. W dobie RODO i coraz większej ilości przestępstw zawiązanych z kradzieżą danych, ręczne darcie dokumentów bądź ich zgniecenie nie jest najlepszym pomysłem. Zatem niezależnie od tego, czy wybierzesz urządzenie przeznaczone tylko do cięcia papieru, czy wyższą wersję dedykowaną również do utylizacji innych materiałów (wspomnianych wcześniej w artykule), pamiętaj, żeby niszczyć dane we właściwy i bezpieczny sposób, czyli tak, by nie można ich było odzyskać. Tylko tak wyeliminujesz ryzyko kradzieży tożsamości. Oczywiście nie wszystkie niszczone dokumenty, z którymi masz do czynienia w środowisku domowym, zawierają wrażliwe dane, które wymagają szczególnego traktowania. Ulotki, broszury, codzienne notatki mogą być pocięte na większe paski, gdyż stanowią dokumenty niskiego ryzyka. W tym wypadku wystarczy Ci niszczarka o poziomie bezpieczeństwa DIN P-1 lub P-2 (o poziomach bezpieczeństwa DIN pisaliśmy powyżej). Jeśli chcesz zniszczyć rachunki, wyciągi bankowe, czy dokumenty firmowe lepiej pociąć je na drobne ścinki, z których ponowne złożenie pism nie będzie możliwe. Dzięki temu wszelkie dane osobowe na nich zawarte nie ulegną wykorzystaniu przez osoby niepowołane. Do tego celu polecamy wybrać niszczarkę ze stopniem utajnienia P-3 lub P-4. Te z wyższym poziomem bezpieczeństwa P-5, P-6 i P-7 nie będą Ci potrzebne w domowym gabinecie, gdyż służą do niszczenia tajnych i ściśle tajnych informacji firmowych, których wyciek mógłby wiązać się z poważnymi konsekwencjami.
Z kolei, jeśli chodzi o wspomnianą wcześniej ochronę dzieci i zwierząt, w przypadku niszczarek domowych jest ona niezwykle ważna. Jeśli w pomieszczeniu, w którym używać będziesz swojej maszyny niszczącej, przebywać będą dzieci lub zwierzęta, koniecznie wybierz taki rodzaj niszczarki, który posiada specjalne zabezpieczenie, zatrzymujące pracę noży w momencie dotknięcia szczeliny podawczej. W ten sposób dłonie dziecka lub łapy zwierzaka będą bezpieczne i nie ulegną skaleczeniu.
Przy wyborze domowego urządzenia do niszczenia papieru z pewnością warto sprawdzić jaki poziom hałasu generuje. Ma to szczególne znaczenie, jeśli często pracujesz późnym wieczorem lub w nocy, kiedy większość domowników już śpi i nie chcesz przeszkadzać im w odpoczynku.
Zarówno niszczarkę osobistą, jak i niszczarkę biurową zakupisz w Ofix.pl. Nasz sklep internetowy posiada szeroką ofertę tych przydatnych i niezawodnych urządzeń. Znajdziesz u nas zarówno tańsze modele, które sprawdzą się doskonale w warunkach domowych, jak i te droższe, bardziej wydajne i zaopatrzone w więcej funkcji, dedykowane do użytku biurowego. Oferujemy produkty najlepszych, renomowanych firm wykonane z wysokiej jakości komponentów, a wśród nich marki takie jak Fellowes (z popularnym modelem Fellowes 53C), Rexel, HSM, Kobra, Wallner czy Leitz. W Ofix.pl znajdziesz niszczarkę na miarę swoich potrzeb, a w podjęciu decyzji, pomoże Ci nasz ranking top 10 najlepszych modeli.