Zaloguj się i zobacz zamówienia, listy zakupowe oraz wiele więcej!
Zaloguj sięNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj sięBez wątpienia czajnik jest jednym z ważniejszych sprzętów w kuchni. A jednym z najczęściej spotykanych problemów związanych z jego codziennym użytkowaniem jest osadzający się w nim kamień. A z kolei osad w czajniku powstaje na skutek regularnego gotowania wody, zawierającej w sobie związki mineralne. Zwykle jest to twarda woda, bogata w wapń i magnez, które podczas gotowania osadzają się na ściankach i dnie urządzenia. Osad z kamienia jest nieestetyczny i pogarsza smak przygotowywanych napojów, a także może zwiększyć czas gotowania wody. Poza tym zmniejsza żywotność czajnika. Na szczęście są różne sposoby na odkamienienie czajnika elektrycznego i klasycznego, a w tym artykule przedstawimy kilka z nich. Podpowiemy czym odkamienić czajnik ekologicznie i bezpiecznie, bo bez użycia chemikaliów. Przedstawimy 6 skutecznych sposobów na kamień, a także skuteczne sposoby na kamień w czajniku.
Jednym z domowych sposobów na odkamienianie czajnika są obierki z ziemniaków. I choć jest to mniej popularna metoda, to z całą pewnością pozwoli Ci skutecznie pozbyć się osadu z kamienia. Ponadto, doskonale wpisuje się w trend zero-waste. W jaki więc sposób wykorzystać obierki ziemniaków by wyczyścić czajnik? Otóż wystarczy wrzucić do niego obierki ziemniaków, zalać wodą i gotować przez kilka minut. Obierki będą działały jak naturalny środek myjący, usuwając osad z kamienia. Po użyciu tego sposobu należy czajnik dokładnie umyć i przepłukać czystą wodą, aby nie pozostały w nim resztki obierek. Jest to ekologiczna metoda, która sprawdzi się bardziej w przypadku tradycyjnego czajnika, z uwagi na potrzebę dłuższego gotowania, ale będzie skuteczna.
Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym jest proste i skuteczne. Jest to jednym z najpopularniejszych z ekologicznych i domowych sposobów na usunięcie kamienia z czajnika. Kwasek cytrynowy działa jako naturalny środek myjący, który nie tylko usuwa kamień, ale także pozostawia przyjemny zapach w czajniku. Potrzebujesz jedynie małe opakowanie kwasku lub 5 łyżeczek , który należy wysypać na dno czajnika, uzupełnić wodą i zagotować, a następnie ją wylać i wypłukać czajnik czystą wodą. W razie potrzeby należy powtórzyć ten proces lub zagotowany roztwór pozostawić w czajniku na kilka godzin lub całą noc, aby całkowicie pozbyć się kamienia.
Jeśli nie masz pod ręką kwasku cytrynowego, możesz użyć sok z cytryny. Wystarczy wycisnąć sok z jednej cytryny do czajnika wypełnionego wodą i zagotować. Po przestudzeniu należy dokładnie przemyć czajnik, a kamień powinien z łatwością się usunąć. Metoda ta jest szczególnie polecana w przypadku czajnika stalowego, ale będzie równie skuteczna w innego rodzaju czajnikach.
Soda oczyszczona to kolejny naturalny i sprawdzony sposób na odkamienienie czajnika. Aby to zrobić, należy wsypać do czajnika łyżkę sody oczyszczonej i dolać wody. Następnie przegotować. Możesz też przygotować miksturę składającą się z 4 łyżek sody, rozpuszczonej w 1,5 l wody. Należy ją wlać do czajnika i pozostawić na kilka wody, następnie wylać. A czajnik należy przepłukać. Osad powinien zniknąć, a wnętrze czajnika powinno być lśniące i czyste.
Równie skutecznym sposobem na usuwanie kamienia jest ocet, który jest dobrze znany ze swych właściwości czyszczących. Pozwala szybko pozbyć się kamienia nie tylko osadzającego się na dnie i ściankach czajnika, ale też na armaturze łazienkowej. Poradzi sobie również z osadami po herbacie czy kawie. Ocet jest więc sprawdzonym i bardzo popularnym, a do tego ekologicznym środkiem czyszczącym. Jak więc odkamienić czajnik octem?
Otóż, wlewamy do czajnika ocet i wodę w proporcji: pół szklanki octu (spirytusowego lub jabłkowego) na pół szklanki wody. Następnie doprowadzamy do wrzenia. Jeśli na czajniku było dużo kamienia, to warto zagotowaną mieszankę pozostawić jeszcze na 15-30 min. Można też ją po chwili wylać. Trzeba pamiętać, że po procesie czyszczenia czajnika octem należy go dobrze wypłukać by pozbyć się charakterystycznego zapachu octu.
Z kamieniem w czajniku doskonale poradzi sobie Coca-Cola. Ten kultowy napój, mający wielu swoich miłośników na całym świecie sprawi, że Twój sprzęt będzie lśnił czystością. Chcąc pozbyć się osadu, kamienia i żółtych zacieków, wystarczy wlać do czajnika szklankę coli, zagotować ją i odczekać kilka minut. Po tym czasie płyn należy wylać i opłukać czajnik.
Jeśli chcesz aby gotowana woda w Twoim czajniku była czysta, a przygotowywana na jej bazia kawa czy herbata pozbawiona charakterystycznego nalotu, to warto go regularnie odkamieniać. Ponadto kamień nie tylko wpływa na smak i zapach napojów, ale także może być szkodliwy dla zdrowia. W szczególności dotyczy to osób, które mają problemy z nerkami lub cierpią na choroby układu moczowego. Kamień zawiera bowiem szkodliwe związki, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Regularne odkamienianie czajnika pozwala też uniknąć niepotrzebnych problemów zdrowotnych.
Zastanawiasz się jak często usuwać gromadzący się we wnętrzu czajnika kamień? Wszystko zależy od twardości wody, którą używamy do gotowania. W przypadku bardzo twardej wody zaleca się usuwanie kamienia co 2-3 tygodnie. W przypadku miękkiej wody można to robić raz na miesiąc lub rzadziej. Warto jednak pamiętać, że im częściej usuwamy kamień, tym lepiej. A jak się przekonałeś usuwanie kamienia z czajnika jest proste, a większość składników, które potrzebujesz, znajdziesz w swoim domu.
Z osadzeniem się kamienia na czajniku możesz skutecznie walczyć z pomocą Ofix.pl. Znajdziesz u nas zarówno kwasek cytrynowy, jak i sodę oczyszczoną. Ponadto, mamy sprzedaży również specjalistyczne preparaty. Są to odkamieniacze, mające postać płynu lub tabletek, które pozwolą Ci zachować czystość nie tylko czajnika, ale też ekspresu do kawy i innego sprzętu AGD - np. żelazek, stacji parowych czy jajowarów. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem. U nas zrobisz zakupy szybko i bezproblemowo, płacąc tak jak lubisz i wybierając dogodną dla siebie formę dostawy.
A jeśli potrzebujesz nie tylko odkamienić swój sprzęt, ale też kupić nowy czajnik, ale zastanawiasz się jaki czajnik wybrać, to zachęcamy przeczytać artykuł na naszym blogu, podpowiadamy czym kierować się przy wyborze i na co zwrócić uwagę by zakupić dobry czajnik.