Zaloguj się i zobacz zamówienia, listy zakupowe oraz wiele więcej!
Zaloguj sięNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj sięSegregacja śmieci jest obecna w każdej firmie, mimo to nadal niektóre odpady budzą wiele wątpliwości. Do jakiego kosza wyrzucać kartony po artykułach spożywczych takich jak mleko czy sok? Kwestia nie dla wszystkich jest taka oczywista. Warto więc znać podstawowe zasady segregacji, aby umożliwić przetwarzanie surowców i ograniczyć ilość śmieci, które trafiają na składowiska. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, które pozwolą Ci prawidłowo przeprowadzić recykling w Twoim domu, czy biurze. W tym artykule dowiesz się jak segregować, tak aby recykling stał się jeszcze bardziej skuteczny dla środowiska.
Wewnętrzna warstwa kartonu po mleku składa się z polietylenu oraz cienkiej warstwy aluminium, które chroni produkt spożywczy przed działaniem czynników zewnętrznych, zapewnia ochronę przed przeciekaniem i utrzymuje jego zawartość w dobrym stanie. Co więc należy zrobić z takimi odpadami? Kartony po mleku lub soku powinny być wrzucane do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.
Błędem jest wyrzucanie kartonu po mleku, także roślinnego do niebieskiego pojemnika na papier, z powodu elementów składowych takich jak metal, czy plastik. Opakowania wielomateriałowe, które nie są poprawnie posegregowane utrudniają przetwarzanie surowców wtórnych, co może prowadzić nawet do całkowitego zniszczenia materiału przeznaczonego na odzysk do produkcji innych wyrobów papierniczych. Dlatego przed wyrzuceniem warto sprawdzić, czy kosz na śmieci, do którego trafia nasz odpad, jest odpowiedni. Dzięki temu mamy większą szansę na recykling w sortowni.
Nie tylko kartony po mleku mogą wywołać tego rodzaju niepewności, więc warto jest się zapoznać ze składem wyrzucanych odpadów. Do kosza na plastik i metal wyrzucamy także wcześniej zgniecione butelki i opakowania plastikowe, foliowe torebki i reklamówki, aluminiowe puszki po napojach i opakowania po innych produktach żywnościowych składające się z plastiku czy metalu. W artykule gdzie wyrzucić segregator biurowy? podpowiadamy szerzej na temat recyklingu materiałów biurowych.
W celu uniknięcia zanieczyszczenia innych odpadów i umożliwienia procesu odzyskiwania bardziej efektywnym, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, najlepszym sposobem sortowania śmieci jest umieszczenie ich w oddzielnych pojemnikach. Kosz trzykomorowy do segregacji odpadów świetnie się sprawdzi przy segregowaniu odpadów w pomieszczeniu biurowym. Po drugie, odpad należy dokładnie opróżnić z resztek napoju. Po trzecie, takie opakowanie należy wyrzucić w taki sposób, aby zajmowało jak najmniej miejsca w koszu. Przy recyklingu kartonów po mleku konieczne jest, aby odkręcić nakrętkę i zgnieść karton zanim wrzucimy go do pojemnika na odpady.
Po odzyskaniu surowce pochodzące z opakowań po płynnych artykułach spożywczych mogą być wykorzystywane w energetyce, przemyśle hutniczym, a nawet do produkcji mebli.
Warto pamiętać, że do pojemnika na papier oprócz kartonów po mleku i napojach, nie powinno się wrzucać śmieci zmieszanych takich jak m.in. papier powlekany folią i kalką, kartony po proszkach do prania czy też po środkach ochrony roślin, ani środków do higieny intymnej. Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 09.03.2020r. Przestrzeganie zasad prawidłowej segregacji ma duże znaczenie dla ochrony środowiska.
Poprawnie przeprowadzony recykling odpadów zawierających sztuczne materiały, np. takich jak kartoniki po napojach jest bardzo ważne. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy odpad składa się z różnych materiałów. Odpady zmieszane np. kartony po płynnej żywności również podlegają sortowaniu, dlatego śmieci należy wyrzucać w odpowiedni sposób już "u źródła", aby nie zanieczyścić innych surowców możliwych do odzysku. Przed wyrzuceniem do kosza warto więc się zastanowić, czy dana rzecz nadaje się do recyklingu, ponieważ dzięki temu może zyskać drugie życie.